Adli Bilişimin Faydaları Nelerdir.

Adli Bilişimin Faydaları Nelerdir.

Bilgisayar yazılım ve donanımlarının çeşitleri konusunda geniş bir yelpazede tecrübe sahibi olan, tarafsız bir adli bilişim uzmanı, keşif sırasında taraflara ve mahkemeye yardımcı olacaktır. Yazılım ve donanımlara ilişkin davalarda,doğrudan doğruya bu konulara hakim bir uzmanın yardımı davada yararlı olmaktadır.

Kağıt dokümanlardan farklı olarak, bilgisayar delilleri, eski versiyonları bilgisayar diski üzerinde erişilebilir bir halde, bir çok farklı formda mevcut olabilmektedir. Bunların var olma olasılıklarını, aynı datanın eski formatını bilmek, verilerin keşfedilmesini kolaylaştırmaktadır.

Bilgisayar disklerine henüz tamamen el konulmadığı veya forensic inceleme amacıyla kopyalanmadığı davalarda, internet üzerinde yapılan (onsite)inceleme sırasında, adli bilişim uzmanı son derece çabuk bir şekilde bakılacak olan yerleri belirler, aranacak delilleri ve ilgili deliller için ek bilgi kaynaklarını tespit eder. Delillerin korunması önemli bir konudur. Tecrübeli bir adli bilişim uzmanı incelenecek bilgisayar sistemini dikkatlice ele alır ve şu hususların güvence altına alınmasını sağlar

  • Bilgisayarı incelemek amacıyla kullanılan yöntemlerin olası delillere zarar vermemesi, tahrip etmemesi gerekir.
  • Analiz süreci boyunca söz konusu bilgisayara, özellikle kullanılan programlar aracılığıyla virüs bulaştırılmaması gerekir.
  • Seçilip çıkarılan ve uyuşmazlık ile ilgili olabilecek deliller uygun bir şekilde muhafaza edilmeli, mekanik veya elektromanyetik zararlardan korunmalıdır.
  • Muhafaza yükümlülüğünün sürekliliği sağlanmalı ve korunmalıdır.
  • Elektronik keşif sırasında istenmeden öğrenilen avukat-müvekkil bilgileri etik ve yasal olarak saklı tutulur ve asla ifşa edilmez.

Leave a Reply